بقایای قبر 4 نفر در پشت یک سد کشف شد

باستان شناسان ایر، در حین کاوش در حوضه آبریز سد مرعش در استان زنجان بقایای تدفین چهار نفر را در کف گچی کشف ،د که این احتمال وجود دارد که تدفین ها در یک جعبه چوبی بوده باشد.

به گزارش ایسنا، شقایق هورشید، رئیس کمیته باستان‌شناسی کاوش‌های نجات‌بخش سد مرش در شهرستان ماهنشان استان زنجان درباره این کاوش‌ها گفت: در زمستان 1393 و پس از اولین توافقات بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و شرکت آب منطقه ای استان زنجان، حوضه آبریز سد مرش زیر نظر «لاله عبدیکیا» با هدف بررسی و شناسایی باستان شناسی شد. در مجموع 16 منطقه از دوران پارینه سنگی می،، دوره مس و سنگ، هزاره اول پیش از میلاد، اشک،ان، ساس،ان تا اوایل اسلام و قرون می، و اوا، اسلامی در این منطقه شناسایی شده است.

این باستان شناس ادامه می دهد: پیرو توافقات قبلی و تفاهم نامه امضا شده، پس از پنج سال بررسی، ابتدا کاوش نجات در این حوضه انجام شد. در زمستان 1397 تحت نظارت بنده در محوطه شماره 6 انجام شد و به دنبال آن بقایای زیستگاه فصلی مرتبط با دوره «اشک،» کاوش و مستندسازی شد.

هورشید افزود: در ادامه این تحقیقات مید،، این بار پس از چهار سال دیگر طی ماه های آذر و دی، عملیات کاوش نجات بخشی محوطه شماره 5 در دستور کار تیم باستان شناسان قرار گرفت که پس از اولین ارزیابی ها و توزیع، انجام شد. از سفال های سطحی، محل اولین گمانه در ج، شرقی منطقه مشخص شد که با برداشتن خاک سطحی، بقایای دیوار آجری نمایان می شود، سپس در ادامه کاوش و تعقیب دیوار، یک هشت ضلعی ایجاد می شود. ساختمان بالا،ه فاش شد

بقایای قبر 4 نفر در پشت یک سد کشف شد

رئیس کمیته باستان شناسی کاوش های نجات بخشی سد مرعش افزود: به منظور تعیین کاربری بنا، کاوش ها در مرکز آن ادامه یافت و به همین دلیل، در عمق 130 سانتی متری از کف ساختمان، بقایای ،ت چهار تدفین انسان بر روی یک کف گچی آشکار شد که به نظر می رسد به دلیل بقایای چوب، میخ و بست های ف،ی فرسوده در یک جعبه چوبی قرار گرفته است. . بخشی از گورستان بزرگ با مقبره های سنگی و ملات گچ در کارگاهی دیگر کشف شد.

بقایای قبر 4 نفر در پشت یک سد کشف شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این باستان شناس گفت: در ضلع شمالی محوطه پس از بررسی های باستان ژئوفیزیکی توسط دکتر کوروش محمد خ،، بقایای دو ، دان بزرگ مربوط به سفال ها مشاهده شد. کوره‌ها شناسایی و کاوش شدند و در نتیجه بیش از 16000 قطعه سفال به ثبت رسید که ا،ر آنها لعاب سوخته، ذوب شده و کاملاً تحریف شده‌اند.

بقایای قبر 4 نفر در پشت یک سد کشف شد

هورشید گفت: با توجه به مجموعه سفال ها، کاشی ها و آجرهای لعابدار به دست آمده در این کاوش باستان شناسی، به نظر می رسد که بنای هشت ضلعی (قبرستان)، گورست، که اطراف آن و دو محل دفن ، مرتبط با کوره سفالگری مربوط به قرن هفتم تا نهم هجری قمری باشد. به احتمال زیاد یک دوره پدرسالاری است.

بقایای قبر 4 نفر در پشت یک سد کشف شد

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402110906819/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%D8%A8%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AF%D9%81%DB%8C%D9%86-%DB%B4-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B4%D8%AA-%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%D8%AF