12 آوریل; شلوغ ترین شب و روز تخت جمشید

12 آوریل;  شلوغ ترین شب و روز تخت جمشید

ایسنا/پرس مجموعه بین المللی پرسپولیس در ساعات پای، بازدیدهای نوروزی شب بسیار شلوغی را پشت سر گذاشت.

در آ،ین ساعات روز 21 فروردین ماه، حضور مسافر، که قصد استفاده از آ،ین فرصت ها را در استان ، داشتند، موجب تردد و تردد انسان در پشت درهای مجموعه های مختلف تاریخی و گردشگری استان شد.

چنین شرایطی در مجموعه جه، پرسپولیس حاکم بود. حوالی عصر امروز جاده منتهی به این مجموعه مملو از ماشین هایی بود که برای ورود به پارکینگ در صف ایستاده بودند. اگرچه ساعت 18 ساعت پای، بازدید از این مجموعه در نظر گرفته شده بود، اما وضعیت ترافیکی جاده تخت جمشید تا حدود دو ساعت بعد از این ساعت تغییر چند، نداشت.

حدود ساعت 17:30 ماموران حراست مجموعه درب ها را به روی علاقه مندان باز ،د تا دقایقی از مجموعه بازدید کنند. رفتار خوب عوامل میراث فرهنگی با تقدیر از گردشگران همراه بود.

ساعت 18:00 محوطه مجموعه همچنان مملو از جمعیت بود و سیاهی هوا نمی توانست باعث شود گردشگران از دیدن این بنای باشکوه غافل شوند.

12 آوریل;  شلوغ ترین شب و روز تخت جمشید

سه جوان از استان همجوار کهگیلویه و بویار احمد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار ،د: دقایقی پیش به مجموعه رسیدیم و قطعا می خواهیم به آرامگاه خشایر شاه برسیم.

یکی از آنها از تخت جمشید به ،وان تنها مقصد گردشگری خود در استان ، یاد کرد و گفت: امروز از چ،اران خارج شدیم و اگر با ترافیک سنگین مواجه نمی شدیم خیلی زودتر وارد تخت جمشید می شدیم.

وی همچنین خواستار تعریض جاده منتهی به مجتمع شد.

آرامگاه خشایرشاه در تپه های پشت شهر تخت جمشید قرار دارد. با وجود هشدار افسران از طریق بلندگو برای ، محوطه، سه مرد جوان به سمت قبر حرکت ،د.

همچنین با مادر یک خانواده 6 نفره با لهجه غلیظ آذری صحبت کردیم. او خود را از شهر ارومیه معرفی کرد و گفت: سه چهار روزی است که در شیراز هستیم و فرصت نکردیم به اینجا بیاییم.

وی ادامه داد: شیراز آنقدر مکان های زیبا برای دیدن دارد که ما فرصت دیدن همه آنها را نداشتیم. امروز خیلی سریع به پرسپولیس رسیدیم. چون فردا باید برگردیم.

این مادر تبریزی با ابراز تاسف از ورود به تخت جمشید در جریان خاموشی گفت: انشالله دفعه بعد که به استان شما آمدیم قبل از هر جای دیگری ابتدا وارد پرسپولیس می شویم.

پدر جوان تهر، که مشغول پایین آمدن از پله‌های کوتاه اما پرشمار مجتمع بود، از وضعیت روشنایی این جاده گلایه کرد و گفت: پسر کوچکم به دلیل کمبود نور برای پایین آمدن از این پله‌ها مشکل داشت. من متوجه هستم که جایی که باید پاهایمان را بگذاریم دشوار است.

وی سپس از شکوه پرسپولیس به ،وان یکی از ماندگارترین لحظات سفر خود در سال جاری یاد کرد و گفت: شاید تخت جمشید در تصاویر زیباتر به نظر برسد اما هرگز نمی توان شکوه آن را با ع، و فیلم لمس کرد.

12 آوریل;  شلوغ ترین شب و روز تخت جمشید

اخطارهای مستمر ماموران کامپوند از طریق بلندگو تنها موفق شد بخشی از جمعیت را متقاعد به ، تخت جمشید کند و به نظر می رسد ماموران در طول ایام نوروز برای تخلیه محوطه با مشکل مواجه بوده اند. یکی از این مشتریان در این رابطه گفت: متاسفانه عده ای هستند که با ما همکاری نمی کنند. نمی دانم چرا فرهنگ استفاده از اماکن تاریخی توسط برخی تعریف نشده است. وقتی مجتمع به طور رسمی تا یک ساعت مشخص فعال اعلام شد، مردم باید همکاری کنند و قو،ن را رعایت کنند.

ازدحام زیادی در ورودی مجتمع وجود داشت و تعدادی از مسافر، که به تازگی از ترافیک خارج شده و از پارکینگ به سمت مجتمع خارج شده بودند به ماموران اصرار داشتند که اجازه ورود به آن ها را بدهند.

ماموران هم سعی ،د آنها را متقاعد کنند و گفتند: مجتمع کاملا تاریک است، چه چیزی را می خواهید ببینید؟

اما مشتریان همچنان اصرار دارند که قبل از بازگشت به شهر خود، چند دقیقه پای خود را به این میراث جه، باز کنند.

12 آوریل;  شلوغ ترین شب و روز تخت جمشید

غرفه های صنایع دستی در مسیر پیاده روی منتهی به مجموعه نیز بسیار پررونق بودند. یکی از فروشندگ، که آثار سنگی و گلی را به نمایش می گذاشت، در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه آیا امسال قرار نبود فقط صنایع دستی واقعی در تخت جمشید به فروش برسد؟ وی گفت: از ابتدای عید غرفه ما مملو از صنایع دستی واقعی بوده که خوشبختانه همه آنها به فروش رفته است.

وی افزود: غرفه ما حاوی حدود 100 میلیون تومان صنایع دستی بود که به لطف خدا به دلیل بازدید زیاد از این قشر، همه آنها به فروش رفت و این حجم از صنایع دستی غیر واقعی که می بینید باقی مانده سفره ماست. ، که ارزش زیادی ندارند.

فروشنده دیگری که در زمینه عرضه تشک های قلمکار فعالیت می کرد، گفت: برخی از این تشک ها کاملاً دست ساز هستند و برخی دیگر فقط توسط طراحان طراحی شده و دوخت آن به صورت ماشینی انجام شده است.

وی بیان کرد: این محصولات از استان های یزد و اصفهان صادر می شود.

12 آوریل;  شلوغ ترین شب و روز تخت جمشید

در مجموع وضعیت فروش در غرفه های صنایع دستی بسیار خوب به نظر می رسید و ا،ر غرفه داران راضی به نظر می رسیدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، تخت جمشید مجموعه ای از کاخ های متعدد است که در کنار دشت مرودشت و در دامنه کوه رحمت در استان ، و در حدود 10 کیلومتری شهر معارفدشت قرار دارد.

در سال 518 قبل از میلاد تخت جمشید به ،وان پایتخت جدید هخامنشیان در پارسا انتخاب شد. بنیانگذار تخت جمشید داریوش اول بود که پس از او، پسرش خشایارشا و نوه اش اردشیر اول با افزودن بناهای دیگری این مجموعه را گسترش دادند.

انتهای پیام/

منبع: https://www.isna.ir/news/1403011305395/%DB%B1%DB%B2-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%84%D9%88%D8%BA-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D9%88-%D8%B4%D8%A8-%D8%AA%D8%AE%D8%AA-%D8%AC%D9%85%D8%B4%DB%8C%D8%AF